Results from the 2018 Exhibition

  • Haflingers

    Matched Pair

    1st

    Tyler Charlton

    2nd

    Dewayne Charlton

    3rd

    Harry Trimper

    Farm Team

    1st

    Harry Trimper

    2nd

    Dewayne Charlton

    3rd

    Tyler Charlton

    Unicorn

    1st

    Harry Trimper

    2nd

    Tyler Charlton

    4-in-hand

    1st

    Combined Hitch Tyler 
    & Dewayne Charlton

     

    2nd

    Combined Hitch Trimper
    & Durling

    Pleasure Cart Single

    1st

    Tyler Charlton

    2nd

    Harry Trimper

    3rd

    Cyril Durling

    Obstacle Competition

    1st

    Harry Trimper

    2nd

    Tyler Charlton

    3rd

    Cyril Durling

    Single Log Hauling

    1st

    Todd Charlton

    2nd

    Dewayne Charlton

    3rd

    Tyler Charlton

    Under Saddle Adult

    1st

    Dewayne Charlton

    2nd

    Kelly Harris

    3rd

    Tyler Charlton

    Youth Lead Line

    1st

    Bradley

    2nd

    McKenzie

    3rd

    Kherington

    Trail Under Saddle

    1st

    Dewayne Charlton

    2nd

    Tyler Charlton

    3rd

    Kelly Harris

    Up & Back Barrel

    1st

    Tyler Charlton

    2nd

    Dewayne Charlton

    Long Reining

    1st

    Cyril Durling

    2nd

    Chrissy Charlton

    3rd

    Harry Trimper

    1st

    Chrissy Charlton

    1st

    Dewayne Charlton

    1st

    Harry/Janet Trimper

    2nd

    Dewayne Charlton

    3rd

    Holly Stillwell

    1st

    Holly Stillwell

    Single Wagon

    2nd

    Tyler Charlton

    Halter Class: Yearling
    Colt or Filly

    3rd

    Tyler Charlton

    Halter Class: Mare, 3 
    years & over

    1st

    Holly Stillwell

    2nd

    Tyler Charlton

    3rd

    Janet Trimpper

    Halter Class: Gelding, 
    3 years & over

    1st

    Bradley

    2nd

    Kherington

    3rd

    McKenzie

    Champion

    Over All

    Harry/Janet Trimper

    Reserve

    Dewayne Charlton

    Best Stall Award

    Holly Stillwell/ Cyril Durling

  • Non-Livestock

    Art

    Best Water Colour

    Joan McLean

    Best Water Colour Landscape

    Peter Smith

    Best Oil Painting

    Uwe Drewitz

    Best Animal Painting

    Amanda Pelletier

    Best Acrylic

    Connie Lowe-Parker

    Best Painting in Show

    Jodi MacAleese

    Best Work by a Junior

    Skylar Harrison

    Most Promising Art by Child

    Beatrix Gadon

    Best Junior Drawing

    Ethan Parker

    Most Points Junior

    Gabriel Theriault

    Best Child Entry

    Esmae Rawding

    Best Exotic Landscape

    Allison Meisner

    Best Drawing Black & White Junior

    Gabriel Theriault

    Best Drawing Black & White Senior

    Amanda Pelletier

    Most Original or Imaginative Child's Work

    Mercy Jenereaux

    Best Painting or Drawing 16-19 years

    Henry Gadon

    Homecrafts

    Best Quilt in Show

    Anne Marie Pearle

    Best Christmas in August

    Carol Griffin

    Most Points Sewing

    Heike MacNeill

    Best Quilting Other Article

    Heather Naugler

    Best Quilt Pieced by owner and professionally quilted

    Anne Marie Pearle

    Best Quilt 70 years of age and older

    Anne Marie Pearle

    Best Quilt, hand appliqued & hand quilted

    Suzanne Brinton

    Best Afghan

    Lise Piggott

    Best Miniature Quilt

    Nancy Steeves

    Best Crocheted Work

    Millie Banks

    Cross Stitch

    Best not 11 or 14 ct Aida Framed Picture

    Susan Day

    Best 11 or 14 ct Aida Framed Picture

    Justine MacDonald

    Best Cross Stitched Pillow

    Shelley Jones

    Photography

    Best Portrait

    Jennifer Bishop

    Best Landscape

    Jennifer Bishop

    Best Seascape/Waterscape

    Nic Sabean

    Best Black & White photo

    Delaine Carlson

    Best Nature photo

    Haile Sproul

    Best Domestic Animal or Pet photo

    Andrea Lockett

    Best Plant(s) photo

    E. Jean Gibson

    Best Humorous photo

    Brian Groulx

    Best On The Farm photo

    Haile Sproul

    Best Misc. Photo

    Nic Sabean

    Best Jr Photo 6-12 years

    Casey MacAleese

    Best Jr Photo 13-17 years

    Lillian Lawrence

    Best Photograph in Show

    Nic Sabean

    Flowers

    Most Points Specimens

    Will Neily

    2nd Most Points Specimens

    Deborah Webber

    Best Single Rose

    Deborah Webber

    Best Bouquet of Flowers

    Kim Looyenga

    Best Gladiolus Exhibit

    Deborah Webber

    Most Artistic Arrangement

    Marion Foster

    Most Points Arrangement

    Deborah Webber

    1st Place Table Arrangement

    Marion Foster

    1st Place Rose Bowl

    Sheila Goldsmith

    1st Place Cup & Saucer Arrangement

    Marion Foster

    1st Place Teapot Arrangement

    Jennifer C Chisholm

    Best Flight of Fancy Arrangement

    Deborah Webber

    Best Garden Party Arrangement

    Deborah Webber

    Best Country Roads Arrangement

    Marion Foster

    Best Season's Greetings Arrangement

    Robyne Pope

    1st Place Novel Arrangement over 6"

    Mary Lou Parker

    1st Place Novel Arrangement under 6"

    Marion Foster

    Best Youth or Child Arrangement

    Lillian Lawrence

    1st Place "Celebrating the Ex" Arrangement

    Mary Lou Parker

    Fruit and Vegetables

    Best Junior Display

    Gavin Best

    Best Senior Display

    Robert Durling

    Most Points Onions

    Julie Johnson

    Most Points Vegetables

    Will Neily

    Most Points Cucumbers

    Julie Johnson

    Most Points Blueberries

    Janie Barkhouse

    Most Points Apples

    Janie Barkhouse

    Best Scarecrow

    Shane Bent

    Most Points Beans

    Will Neily

    Most Points Tomatoes

    Robert Durling

    Most Points Carrots

    Robert Durling

    Most Points Squash Zucchini

    Robert Durling

    Most Points Pumpkins

    Will Neily

    1st Place Fruit Arrangement

    Janie Barkhouse

    1st Place Radishes

    Julie Johnson

    1st Place Best Vegetable Display

    Robert Durling

    1st Place Herbs

    Debbie Barteaux

    Poultry & Pet Stock

    Best Standard Male

    Warren Jackson

    Best Standard Female

    Warren Jackson

    Best Bantam Male

    Burnley Waybret

    Best Bantam Female

    Liam Olgivie

    Most Points Poultry

    Burnley Waybret

    Most Points Standard Poultry

    Burnley Waybret

    Most Points Bantam Poultry

    Burnley Waybret

    2nd Most Points in Poultry

    Warren Jackson

    Best Bird in Show

    Liam Olgivie

    Best Pigeon

    Allan Oickle

    Best Rabbit in Show

    Liam Olgivie

    Rug Hooking

    Best Rug in Show

    Sue Russell

    People's Choice

     

    Best Trditional Hooked Floor Mat

    Yvonne Graves

    Best Hooked Other Article

    Yvonne Graves

    Best Primitive Wide Cut

    Yvonne Graves

    Best Fine Shading

    Rosa Pothier

    Best Other Material

    Sue Russell

    Best Oriental Design

    Bette Young

    Cooking

    Most Points Jams/Jellies

    Marlene MacMurtry

    Most Points Cakes

    Christine Skaling

    Most Points Cookies/Squares

    Christine Skaling

    Most Quick Breads

    Christine Skaling

    2nd Most Points Cakes

    Paula Joudrey

    2nd Most Points Cookies/Squares

    Eileen Keats

    2nd Most Points Quick Breads

    Keera Best

    Most Points Pastry

    Christine Skaling

    Most Points Yeast Bread/Rolls

    Christine Skaling

    1st Place Fruit or Vegetable Muffin

    Barb Weagle

    1st Place Nova Scotia Fruitcake

    Christine Skaling

    1st Place Apple Pie

    Christine Skaling

    Most Points Cookies

    Christine Skaling

    Most Points Junior Cooking

    Maggie Gillespie

  • Minis

    Minis

    Single Horse 
    Formal Pleasure 
    Driving

    1st

    Allen Greene

    2nd

    Lisa Pothier

    3rd

    Michelle Pothier

    4th

    Irvin Spurr

    5th

    Diane Bernard

    Driving Cones, Youth

    1st

    Paige Burgess

    Driving Cones Adult

    1st

    Lisa Pothier

    2nd

    Michelle Pothier

    3rd

    Allen Greene

    4th

    Diane Bernard

    5th

    Irvin Spurr

    Obstacle Driving, Youth

    1st

    Paige Burgess

    2nd

    Freya Warrelow

    Obstacle Driving, Adult

    1st

    Lisa Pothier

    2nd

    Allen Greene

    3rd

    Michelle Pothier

    4th

    Irvin Spurr

    5th

    Diane Bernard

    Roadster

    1st

    Lisa Pothier

    2nd

    Allen Greene

    3rd

    Irvin Spurr

    4th

    Diane Bernard

    5th

    Michelle Pothier

    Pleasure Driving Youth

    1st

    Freya Warrelow

    2nd

    Paige Burgess

    Jumping In-Hand Youth

    1st

    Freya Warrelow

    2nd

    Lauren Saltsman

    3rd

    Hillary Toole

    Jumping In-Hand Adult

    1st

    Rebecca Warrelow

    2nd

    Irvin Spurr/Allen Greene

    3rd

    Lisa Pothier/Debbie Spurr

    4th

    Tina Burgess

    Obstacle In-Hand Youth

    1st

    Freya Warrelow

    2nd

    Paige Burgess

    3rd

    Lauren Saltsman

    4th

    Emma Gould

    5th

    Hillary Toole

    Pole Bending, Youth

    1st

    Freya Warrelow

    2nd

    Paige Burgess

    Pole Bending, Adult

    1st

    Lisa Pothier

    2nd

    Diane Bernard

    3rd

    Allen Greene

    4th

    Michelle Pothier

    5th

    Irvin Spurr

    Adult High Point Champion

    Lisa Pothier

    Adult High Point Reserve Champion

    Allen Greene

    Youth High Point Champion

    Paige Burgess

    Youth High Point Reserve Champion

    Freya Warrelow

    Sportsmanship Award

    Freya Warrelow

    Best Stall Display Award

    George & Karen Porter

    Zeemer Memorial

    Irvin Spurr

  • Pleasure Driving

    Pleasure Driving

    Pleasure Driving 
    Pony Turnout

    1st

    Shelley Rector

    2nd

    Michelle Pothier

    3rd

    Lisa Pothier

    Pleasure Driving 
    Pony Working

    1st

    Shelley Rector

    2nd

    Michelle Pothier

    3rd

    Lisa Pothier

    Pleasure Driving
    Pony Reinsmanship

    1st

    Michelle Pothier

    2nd

    Shelley Rector

    3rd

    Lisa Pothier

    Pleasure Driving 
    Pony Obstacle

    1st

    Lisa Pothier

    2nd

    Shelley Rector

    3rd

    Michelle Pothier

    Pony Line Classes

    1st

    Michelle Pothier

    2nd

    Lisa Pothier

    3rd

    Shelley Rector

    Arena Driving Trials

    1st

    Barb Creelman

    2nd

    Shelley Rector

    3rd

    Michelle Pothier

    4th

    Irvin Spurr

    Open Cones

    1st

    Lisa Pothier

    2nd

    Shelley Rector

    3rd

    Michelle Pothier

    4th

    Barb Credman

    Super Reinsmanship

    1st

    Shelley Rector

    2nd

    Michelle Pothier

    3rd

    Michelle Pothier

    4th

    Lisa Pothier

    Line Class - Showmanship

    1st

    Michelle Pothier

    2nd

    Shelley Rector

    3rd

    Lisa Pothier

  • Draft Horse

    Draft Show Horse - Line Classes

    Draft Show Horse - Hitch Classes

    Clydesdale Yearling Filly

    1st

    Paul Benjamin

    Matched Pair Hitch - Percheron 
    Light

    1st

    Karen Prost

    Clydesdale Brood Mare

    1st

    Paul Benjamin

    2nd

    Corey Steeves

    Clydesdale Registered Gelding,
    3 years and under

    1st

    Paul Benjamin

    3rd

    Peter Pinch

    Grand Champion Clydesdale Mare

    Paul Benjamin

    Matched Pair Hitch - Percheron 
    Heavy

    1st

    Ryan Logie

    Reserve Grand Champion Clydesdale Mare

    Paul Benjamin

    2nd

    Karen Prost

    Percheron Yearling Filly

    1st

    Chris Vidito

    3rd

    Kyle Steeves

    Junior Champion Filly

    Chris Vidito

    Matched Pair Hitch - Belgian

    1st

    E & M Belgians

    Percheron Yeild Mare

    1st

    Peter Pinch

    2nd

    Cody Atwood

    2nd

    Peter Pinch

    3rd

    Lormier Daniels

    Senior Champion Mare

    Peter Pinch

    Matched Pair Hitch - Clydesdale

    1st

    K & W Cole

    Grand Champion Percheron Mare

    Chris Vidito

    2nd

    Paul Benjamin

    Reserve Grand Champion Percheron Mare

    Peter Pinch

    Unicorn Hitch

    1st

    Ryan Logie

    Percheron Yearling Stallion

    1st

    Chris Vidito

    2nd

    Keith Cole

    Junior Champion Stallion

    Chris Vidito

    3rd

    Peter Pinch

    Percheron Registered Gelding,
    4 years and over

    1st

    Karen Prost

    Three Abreast Hitch

    1st

    E&M Belgians/ Paul Spinney

    2nd

    Karen Prost

    2nd

    Peter Pinch/G & J Percherons

    Belgian Brood Mare

    1st

    Paul Spinney

    3rd

    Karen Prost

    Grade Clydesdale - Gelding or 
    Mare, 4 and over (light)

    1st

    Keith Cole

    Tandam Hitch

    1st

    Karen Prost

    Grade Clydesdale - Gelding or 
    Mare, 4 and over (heavy)

    1st

    Keith Cole

    2nd

    Paul Spinney/ E&M Belgians

    Grade Belgian - Gelding or 
    Mare, 4 and over (light)

    1st

    E & M Belgians

    3rd

    W&K Cole

    2nd

    E & M Belgians

    Four-in-Hand Hitch

    1st

    G&J Percherons/Peter Pinch

         

    2nd

    Karen Prost

         

    Junior Matched Pair Driving 
    Competition

    1st

    Amber Baxter

         

    Ladies Matched Pair Driving 
    Competition

    1st

    Karen Prost

         

    2nd

    Rachel Lowe

         

    3rd

    Marissa Smith

         

    Old Timers Driving Matched 
    Pair Competition

    1st

    W&K Cole

         

    2nd

    Garnet Kennedy

         

    3rd

    E & M Belgians

         

    Four-in-Hand Driving Competition

    1st

    Peter Pinch/G & J Percherons

         

    2nd

    Karen Prost

         

    Mens Cart Class - Percheron

    1st

    Ryan Logie

         

    2nd

    Keith Cole

         

    3rd

    Peter Pinch

         

    Mens Cart Class - Belgian

    1st

    Everett Henley

         

    2nd

    Kyle Smith

         

    Mens Cart Class - Clydesdale

    1st

    Keith Cole

         

    2nd

    Glenn Penny

         

    Youth Single Draft Horse
    Cart Class

    1st

    Hope Hampton

         

    2nd

    John George

         

    3rd

    Sydney Redden

         

    Farm Team

    1st

    Austin Daniels

         

    2nd

    Peter Pinch

         

    3rd

    Lormier Daniels

         

    Sportsman

     

    Glenn Penney

         

    High Point

     

    Karen Prost

             

    Peter Pinch

  • Beef

  • Diary

Phone: 902-584-3339 Fax: 584-3023
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.